Начало / Ново / 1905: Чудната година на Айнщайн

Ново:

1905: Чудната година на Айнщайн

Алберт Айнщайн е една от най-великите личности на 20 век, която ще остане завинаги в историята със своите достижения в сферата на науката. Но знаем ли достатъчно за неговата личност?

На 23 април (неделя) от 21:55 ч. National Geographic ще излъчи премиерата на първата си изцяло игрална продукция „Геният", базирана на книгата на Уолтър Айзъксън „Айнщайн“, която разказва как Алберт е станал Айнщайн. Поредицата показва човешкото лице на гения и надниква в живота на великия учен отвъд онова, което е общоизвестно за него, а именно, че той разгадава тайнствата на атома и преобръща вселената чрез своята теория на относителността.

По повод премиерата на „Геният“, Музейко кани всички деца на 7 или повече години да се включат в научни експерименти в духа на Айнщайн.

От 22 април, всяка събота и неделя до края на месец юни ще може да се включите в интерактивните експерименти, свързани с Брауновото движение, фотоефекта, както и специалната и общата теория на относителността.

Ето и повече за експериментите:

Експерименти, свързани с Брауновото движение

Участниците ще могат да проследят движението на браунови частици във вода на два микроскопа, заредени с предметни стъкла с вода с примеси. Единият от микроскопите ще бъде свързан с екрана в залата и ще може да се наблюдава случващото се при по-голямо увеличение.

Експерименти, свързани с фотоефекта

Експериментът е демонстрация на фотоелектричния ефект (избиване на електрони от цинкова пластина, когато я облъчим с определена светлина). Имаме електроскоп (уред, който ни показва наличието на електричен заряд), който предварително е зареден отрицателно. Поставяме върху чувствителната му част цинковата пластина и я облъчваме с ултарвиолетова светлина, за да видим ефекта, който ще предизвика. С поставяне на стъкло между цинковата пластина и УВ лампата можем да покажем, че обикновеното стъкло спира УВ лъчите.

Освен оригиналния научен експеримент, ще демонстрираме къде на практика се използва фотоефектът – във фотоклетки и соларни панели.

Експерименти, свързани със Специалната теория на относителността:

Тук експериментите ще са свързани със светлината, която е ключово понятие в СТО. С опитните постановки децата, участници в работилниците, ще могат да наблюдават и изследват следните светлинни явления:

- праволинейно разпростанение на светлината

- отражение на светлина

- пречупване на светлина

- разлагане на светлина на основни цветове

- цветообразуване

- пълно вътрешно отражение

Експерименти, свързани с Общата теория на относителността:

Ще бъде построен макет от рамка и еластичен материал, в който ще слагаме топки с различно тегло. Така ще се демонстрира изкривяването на пространството около масивни тела. С различни видове топчета могат да се направят няколко демонстрации.

Всички експерименти ще са съпроводени с указания за изпълнението им и допълнителна информация. Ще подготвим факсимилета на първите страници на оригиналните статии на Айнщайн, които излизат през 1905 г. – годината на чудесата на Айнщайн.

Кога: 22.04 (събота) 13:00 - 14:00 ч.; 14:00 - 15:00 ч.
Къде: Зала 3, ет.0
Възрастова група: Деца над 7-годишна възраст

Чуйте интервю със създателите на експозицията

Метростанция